شمال اصفهان؛رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برخوار از تلاش این اداره برای ثبت شیوه تولید پارچه قلمکار برخوار در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.علی محمد فصیحی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال گذشته شهر خورزوق نامزد شهر جهانی قلمکاری شد و امسال قصد داریم شیوه […]

شمال اصفهان؛رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برخوار از تلاش این اداره برای ثبت شیوه تولید پارچه قلمکار برخوار در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.
علی محمد فصیحی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال گذشته شهر خورزوق نامزد شهر جهانی قلمکاری شد و امسال قصد داریم شیوه تولید این پارچه را در میراث معنوی کشور ثبت کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد پارچه قلمکار استان اصفهان در شهرستان برخوار تولید می شود، افزود: هنر منبت کاری شهر دولت آباد و همچنین پارچه قلمکار شهر خورزوق هنرهای اصلی شهرستان برخوار هستند و بیشتر تولیدات شهرستان در این دو رشته صنایع دستی است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخوار تاکید کرد: احداث بازارچه صنایع دستی و صدور مجوز تاسیس کارگاه نقش مهمی برای توسعه ی اشتغال و کسب و کار در شهرستان دارد.
فصیحی افزود: به یاری دولت تدبیر و امید در طی سه سال گذشته ۳۳۰ مجوز تاسیس کارگاه صنایع دستی در شهرستان برخوار صادر شده است.
وی با اشاره به اجرایی شدن برجام افزود: پسابرجام فرصتی برای توسعه مراودات بین المللی در حوزه صنایع دستی و کسب بازارهای جهانی صنایع دستی ایران است.
رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری شهرستان برخوار با اشاره به اینکه صنایع دستی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد، گفت: صنایع‌ دستی با فراهم کردن زمینه اشتغال و صادرات آن از لحاظ اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت است.
۹۰ کارگاه قلمکاری در شهرستان برخوار وجود دارد و ۵۰۰ نفر در این رشته در شهرستان برخوار مشغول فعالیت هستند.
شهرستان برخوار با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.