به گزارش شمال اصفهان ؛به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛‌ رسول زرگرپور در جلسه ی جایگزین کشت برنج که با حضور معاون زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهارداشت: در استان اصفهان به دلیل مشکلاتی که در خصوص حوضه ی آبریز زاینده رود وجود دارد، تغییر الگوی کشت از موضوعات بسیار […]

به گزارش شمال اصفهان ؛به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛‌ رسول زرگرپور در جلسه ی جایگزین کشت برنج که با حضور معاون زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهارداشت: در استان اصفهان به دلیل مشکلاتی که در خصوص حوضه ی آبریز زاینده رود وجود دارد، تغییر الگوی کشت از موضوعات بسیار مهم در بخش کشاورزی است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه در داخل این الگو ، کشت برنج باعث رنجش شده است، گفت: کشت برنج همواره مورد انتقاد قرار گرفته و همیشه بهانه ای برای وفور آب در این حوضه محسوب می شده و باید در این خصوص تصمیم جدی گرفته شود.
استاندار اصفهان تصریح کرد: سطح کشت برنج در سه ساله ی اخیر به یک پنجم قبل رسیده است ولی همین مقدار نیز با توجه به تبعات اجتماعی آن قابل تأمل است.
زرگرپور اضافه کرد: البته اختلاف مصرف آب بین کشت جایگزین با کشت برنج عدد بزرگی نخواهد در سرتا سر استان بود و در سرتاسر استان حداکثر ۲۰ میلیون متر مکعب است و با حذف کشت برنج مشکل بی آبی حل نخواهد شد زیرا حق آبه ی کشاورزان به قوت خود باقی است.
وی افزود: طرح سه ساله ی تغییر الگوی کشت توسط جهاد کشاورزی استان ارائه شده ولی باید مشخص شود که هرکدام از دستگاهها چه تصمیماتی باید بگیرند.
استاندار اصفهان به جهاد کشاورزی استان دستور داد شورای راهبردی کشت جایگزین را با حضور مدیران مرتبط و فرماندران سه شهرستان مربوطه تشکیل دهد و اقدامات لازم معمول گردد.
زرگرپور در پایان گفت: با توجه به کمبود شدید آب در حوضه ی زاینده رود باید تحویل آب قطره قطره صورت پذیرد زیرا با شیوه های بکار رفته در دهه های قبل به صورت جدی با مشکل مواجه می شویم.
مدیر ارشد استان تاکید کرد: باید به مسائل فرهنگی اجتماعی این موضوع نیز توجه شود و در واقع یک طرح فراگیر در این زمینه پیش بینی و تدوین شود.
مدیر کل جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در تمام مناطق دنبال می شود، اظهارداشت: در سه سال اخیر در ۲۰ هزار هکتاراز اراضی تغییر الگوی کشت صورت گرفته و توسعه ی کشت محصولات با نیاز آبی کم و کاهش یا حذف تدریجی محصولات با نیاز آبی زیاد را در دستور کار قرار گرفته و کشت برنج از ۱۹ هزار هکتار به ۴ هزار هکتار رسیده است.
وی با بیان اینکه مباحث آموزشی و ترویجی، مزارع الگویی و مزارع تحقیقاتی، جایگزینی با سایر محصولات و پشتیبانی در این طرح دیده شده است، اظهار داشت: تدوین قوانین لازم در سطح ملی، تشکیل ستاد راهبردی و تخصیص به موقع اعتبارات، هماهنگی و ایجاد صنایع بالادستی، نظارت و تأمین به موقع نهاده های لازم و نصب کنتورحجمی و اعطای تسهیلات تشویقی از جمله الزامات اجرای طرح می باشد.
مدیر عامل آب منطقه ای استان نیز گفت: استان اصفهان در طول ده سال گذشته در کشت برنج در رده ی هفتم با اختلاف بسیار زیاد با رده های قبلی قرار گرفته و این هیاهوی ایجاد شده واقعا درست نیست.
وی تصریح کرد: بیشترین کشت برنج در استان مناطقی است که طبق طومار شبخ بهایی، حق آبه دارند و در هر صورت باید به آن ها آب اختصاص یابد.
من نیز قبول دارم موضوع کشت محدود برنج در اصفهان غیر منصفانه بزرگ نمایی شده است.
میر محمد صادقی افزود: با تبادل موافقنامه بین کشاورزان شرق و غرب تعداد زیادی از کشاورزان غرب، غله کار شده اند و تغییر الگوی کشت و تغییر کاربری زمین ها و جایگزینی صنایع وابسته و جنبی و … از جمله اقدامات انجام شده می باشد.
معاون زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه اظهارداشت: کمبود آب در سراسر کشور مشهود است در هیچ کجای دنیا، برنج در مناطقی با بارش کمتر از ۸۰۰ میلیمتر کشت نمی شود.
وی افزود: پیرو ابلاغ صورت گرفته کشت برنج در سراسر کشور (به جز استان های گیلان و مازندران) ممنوع است و این موضوع حتی به بیمه های کشاورزی نیز اعلام شده است.
معاون زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه ی ششم پیش بینی ابزارهای قانونی برای مقابله انجام شده است، گفت: در هیج جای ایران بجز دو مورد اعلام شده حمایتی صورت نخواهد گرفت و باید کمک کنیم و کشاورزان را قانع نماییم که به کشت جایگزین روی آورند.
وی در خصوص کشت برنج در اصفهان گفت: من نیز قبول دارم که کشت محدود برنج در اصفهان غیرمنصفانه بزرگ نمایی شده است و واقعیت موجود آنگونه که تبلیغ می شود نیست ولی باید کشت جایگزین با قوت پیگیری شود.
کشاورز با اشاره به نرم افزار طراحی شده در وزارت کشاورزی گفت: الگوی کشت اصفهان نیز می تواند در این نرم افزار نهادینه و در چند جلسه ارائه گردد.
وی با بیان اینکه طی دو سال گذشته سطح کشت برنج به جز در استان های گیلان و مازندران، ۱۲۰ هزار هکتار کاهش یافته است، گفت: اینجانب تضمین می دهم که بحث بذر مورد نیاز کشت جایگزین تامین شود.