بجنورد- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی بابیان اینکه ۷۰ درصد موقوفات خراسان شمالی در حوزه محرم و صفر است، گفت: در این زمینه دومین استان در کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید جواد رئوف سید نژاد بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به وجود پنج هزار و ۳۸۶ موقوفه و بیش از ۱۰ هزار رقبه، اظهار کرد: ۷۰ درصد موقوفات خراسان شمالی در حوزه محرم و صفر است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در خصوص تعداد زیادی از این موقوفات وجود دارد، عنوان کرد: ۶۶ درصد موقوفات در خراسان شمالی سند ندارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست امسال، ۲۷۲ سند موقوفات و ۹۹ سند تک‌برگی صادرشده است.

وی از اعتبارات ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی برای کمک به ۵۴ بقعه و ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی برای کمک به ۶۰۰ مسجد استان از محل اعتبارات سفر رهبری خبر داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به اعتبارات تملکی این اداره کل به مبلغ هفت میلیارد و ۸۸۹ میلیون ریال برای مساجد و بقاع، عنوان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال، دو هزار و ۴۰۰ مترمربع بقاع متبرکه توسعه و احداث‌شده است.

حجت‌الاسلام رئوف سید نژاد بابیان اینکه بیش از دو هزار مترمربع از موقوفات نیز تعمیر و مرمت‌شده است، افزود: برنامه عمرانی در اکثر بقاع متبرکه استان، متوقف است و موقوفات نیاز به تعمیر و ساخت‌وساز دارد.

وی اظهار کرد: به‌منظور تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در موقوفات، زمین‌های موقوفه به‌صورت مشارکتی ساخت‌وساز و زمین‌های کشاورزی نیز برای کشت در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی برگزاری طرح‌های آرامش بهاری، نشاط معنوی، سوگواره یاس نبوی، بصیرت عاشورایی، اکمال دین نبوی و… را ازجمله برنامه‌ها و کارهای فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برشمرد