شمال اصفهان؛معاون داوطلبان هلال احمر اصفهان گفت: امسال ۱۷ کاروان متشکل از ۴۵ پزشک به روستاهای محروم استان اصفهان اعزام و به ۲ هزار و ۲۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه کردند. علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با بیان اینکه پروژه‌های داوطلبی هلال احمر برای تامین اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیاز نیازمندان جامعه […]

شمال اصفهان؛معاون داوطلبان هلال احمر اصفهان گفت: امسال ۱۷ کاروان متشکل از ۴۵ پزشک به روستاهای محروم استان اصفهان اعزام و به ۲ هزار و ۲۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه کردند.

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با بیان اینکه پروژه‌های داوطلبی هلال احمر برای تامین اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیاز نیازمندان جامعه انجام می‌شود، اظهار داشت: این پروژه‌ها با همکاری داوطلبان هلال احمر صورت می‌گیرد و در همین راستا ایجاد مشارکت داوطلبان با جمعیت هلال احمر و بهره‌مندی از توان آنان از ضرورت اجرای پروژه‌های داوطلبی در جمعیت هلال احمر است.

وی افزود: افراد بهره‌مند پروژه، اقشار نیازمندی هستند که امکان پاسخگویی به نیازهای درمانی، معیشتی و آموزشی‌شان در قالب دستورالعمل‌های حمایتی وجود نداشته یا نوع کمک‌های جمعیت پاسخگوی نیازشان نیست و در همین راستا با همت خیران و داوطلبان جمعیت هلال احمر در راستای رفع نیاز آنان برنامه‌هایی مانند کاروان سلامت اجرا می‌شود.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان با بیان اینکه پروژه کاروان سلامت ترکیبی از پروژه‌های حمایتی، معیشتی، درمانی و آموزشی است، تصریح کرد: این کاروان برای نخستین بار در سال ۷۹ توسط هلال احمر استان اصفهان پیشنهاد و در روستای محمدیه شهرستان شهرضا اجرا شد.

وی با بیان اینکه کاروان سلامت متشکل از پزشک، پرستار، فیزیولوژیست، حقوقدان، دامپزشک و غیره است، خاطرنشان کرد: در همین راستا این پروژه به عنوان پروژه برتر کشور معرفی و در بقیه استان‌های کشور هم اجرا شد.

سلیمی با اشاره به مراحل اعزام کاروان‌های سلامت بیان کرد: مرحله نخست شامل نیازسنجی و تعیین کردن روستاهای هدف توسط داوطلبان و هلال احمر، مشخص کردن جمعیت هدف، تفکیک گروه‌های سنی، تعیین نیازها و اولویت‌بندی و مرحله دوم برنامه‌ریزی و سازماندهی جهت تامین خودروهای مورد نیاز از جمله آمبولانس، اتوبوس بیمارستانی، خودروی حمل دارو، وانت جهت حمل تجهیزات درمانی و بسته‌های اهدائی خیران و تامین خودروهای ویژه مناطق صعب العبور است.

وی گفت: مرحله سوم هماهنگی با داوطلبان برای حضور کادر درمانی شامل پزشکان متخصص، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز، حضور کارشناسان ارتوپدی و توانبخشی، ارائه آموزش‌های بهداشتی، انجام فعالیت‌های فرهنگی و ارائه بسته‌های فرهنگی، اهدا بسته‌های بهداشتی، آموزش کمک‌های اولیه امداد و اهدا سبدهای غذایی و پوشاک و غیره توسط خیران است.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به نحوه اجرای کاروان سلامت افزود: پزشکان داوطلب بر اساس تخصص در قالب اکیپ‌های درمانی ساماندهی شده و قبل از اعزام لیست داروها و تجهیزات مورد نیاز را به جمعیت اعلام می‌کنند و داروها و تجهیزات از محل داروخانه جمعیت و یا با مشارکت داوطلبان و خیران تهیه و بسته‌بندی می‌شود.

وی با بیان اینکه اکیپ‌های درمانی بر اساس نیاز در صعب‌العبورترین و محروم‌ترین مناطق روستایی مستقر می‌شوند، تصریح کرد: ارائه خدمات درمانی از جمله دندانپزشکی، جراحی‌های سر پائی و غیره برای مردم این مناطق انجام می‌شود.

سلیمی خاطرنشان کرد: در همین راستا اگر نیاز به عمل جراحی و یا سایر خدمات درمانی و نیاز به تجهیزات درمانی بیمارستانی باشد توسط پزشک به مراکز درمانی استان در محل خدمت خود پزشک معرفی و ادامه درمان به صورت داوطلبانه و رایگان در مرکز استان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکیپ‌های حوزه درمان و توانبخشی نیز در مدارس و محافل عمومی جهت معاینه فیزیکی دانش‌آموزان مستقر می‌شوند، بیان کرد: در همین راستا معاینه فیزیکی اندام‌های حرکتی دانش‌آموزان انجام و تجهیزات مورد نیاز به بیماران تحویل داده می‌شود همچنین در صورت نیاز کفش‌های طبی و یا پروتزهای مورد نیاز در مرکز توانبخشی هلال احمر تهیه و برای بیماران ارسال می‌شود.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان تصریح کرد: سال گذشته ۴۶ کاروان، ۱۰۹ پزشک و سایر اکیپ‌ها به روستاهای محروم اعزام و به ۷ هزار و ۷۲۱ نفر خدمات درمانی ارائه کردند، در همین راستا در سال جاری نیز ۱۷ کاروان متشکل از ۴۵ پزشک به روستاهای محروم شهرستان‌های تیران و کرون، خوانسار، فلاورجان، فریدونشهر، گلپایگان، نطنز، بادرود، برخوار و لنجان اعزام و به ۲ هزار و ۲۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه کردند.