صدای برخوار ؛ کارشناس مسئول مبارزه با بیماریهای دامی شبکه دامپزشکی برخوار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲۱ راس اسب مورد تست بیماری «مشمشه» قرار گرفته است.

صدای برخوار ؛ کارشناس مسئول مبارزه با بیماریهای دامی شبکه دامپزشکی برخوار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲۱ راس اسب مورد تست بیماری «مشمشه» قرار گرفته است.
به گزارش صدای برخوار ؛ دکتر مرتضی رحمانی با بیان اینکه در سال جاری موردی از این بیماری در شهرستان برخوار مشاهده نشده، افزود: اسب به عنوان یکی از حیوانات اهلی در تماس مستقیم با انسان است و از این رو شناسایی، کنترل و درمان بیماری های مشترک انسان و اسب همواره دارای اهمیت اساسی است.
وی با اشاره به اینکه مشمشه یکی از مهمترین بیماری های مشترک انسان و تک سم هاست، اضافه کرد: در همین راستا هر ساله شبکه دامپزشکی برخوار از جمعیت تک سمی ها که ناقل و مخزن بیماری هستند، تست مشمشه می گیرد و چنانچه مورد مثبتی مشاهده شود نسبت به معدوم سازی دام اقدام می کند.
مرتضی رحمانی گفت: در صورت تماس انسان با اسب و سایر تک سم ها، انتقال این بیماری به انسان بسیار محتمل است و این سرایت از طریق ترشحات بینی، ترشحات چرکی و زخم های جلدی دام بیمار به انسان صورت می گیرد و بیماری به سه فرم حاد، مزمن و عودکننده بروز می کند.
وی بیان کرد: مشمشه یکی از امراض کشنده و خطرناک در تک سم هاست و جزو بیماری های مشترک و قابل انتقال به انسان هم محسوب می شود و این بیماری خطرناک با درگیر کردن دستگاه تنفس و عواملی مانند سردرد شدید، تب و لرز، سرگیجه و کسالت و بی قراری در انسان می‌تواند موجب مرگ شود.
کارشناس مسئول مبارزه با بیماریهای دامی دامپزشکی برخوار به افرادی که در تماس مستقیم با اسب هستند توصیه کرد که با رعایت شرایط بهداشتی – قرنطینه ای اقدام به خرید و فروش اسب کنند.
قابل ذکر است بیماری مشمشه که عامل آن باکتری «بورخولدریا مالئی» است در انسان با علائمی همچون تب، دردهای عضلانی و مفصلی، ذات الریه، زخم های جلدی به همراه ترشحات چرکی دیده شده و در برخی موارد آبسه در طحال، کبد و ریه ها نیز مشاهده می شود.
شهرستان برخواربا وجود تعداد بالای واحد های نگهداری و پرورش اسب، همیشه به عنوان یکی از قطبهای اصلی اسبداری در استان مطرح بوده است.

/انتهای پیام/