به گزارش باشگاه خبرنگاران، “من خودم ورزشکار نیستم، اما ورزشکارها را دوست دارم”؛ این جمله معروف امام خمینی(ره) را بارها شنیده‌ایم. این جمله بخشی از بیانات حضرت امام(ره) در دیدار با فوتبالیست‎های منتخبی بود که روز ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ با ایشان دیدار داشتند. عکس این دیدار صمیمانه و تاریخی نیز در حالی که علی پروین […]

به گزارش باشگاه خبرنگاران، “من خودم ورزشکار نیستم، اما ورزشکارها را دوست دارم”؛ این جمله معروف امام خمینی(ره) را بارها شنیده‌ایم. این جمله بخشی از بیانات حضرت امام(ره) در دیدار با فوتبالیست‎های منتخبی بود که روز ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ با ایشان دیدار داشتند.

عکس این دیدار صمیمانه و تاریخی نیز در حالی که علی پروین نیز در آن جمع حضور داشت، عکسی جالب و به یاد ماندنی است.

عکس/ماجرای دیدار با امام خمینی(ره) و یک عکس به یادماندنی

اعضاى تیمهاى فوتبال منتخب تهران، برنده جام “قائد اعظم” پاکستان و تیمهاى پرسپولیس، شاهین و استقلال از جمله فوتبالیست‌هایی بودند که آن روز به حضور حضرت امام(ره) رسیدند.

آنچه در ادامه می خوانید بیانات حضرت امام خمینی(ره) در این دیدار است:

“بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من خودم ورزشکار نیستم اما ورزشکارها را دوست دارم «احِبُّ الصّالِحینَ وَ لَسْتُ مِنهُم».

از خداى تبارک و تعالى خواهانم که شما جوانها را که ذخیره این کشور هستید و مایه امید ملت و اسلام هستید هر چه بیشتر موفق کند که در همه ابعاد انسانى ورزش کنید. یک بعدش این بعدى است که شما متخصص در آن هستید و امید است که بعدهاى دیگرى هم که انسان دارد و انسانیت دارد در شما رشد کند. ورزشکارها همیشه این طور بودند که یک روح سالمى داشتند، از باب اینکه توجه به شهوات نداشتند، توجه به لذات نداشتند، توجه به یک فعالیت جسمى داشتند که عقل سالم در بدن سالم است. و شما اگر دقت کنید در حال جامعه ها و طبقات جامعه مى بینید که آنهایى که در عیش و عشرت مى گذرانند، حقیقتاً عیش و عشرت نیست؛ بدنها افسرده، روحها پژمرده و کسالت سر تا پاى آنها را گرفته است. اگر دو ساعت عشرت مى کنند، بیست و دو ساعت در ناراحتى او هستند. و آنهایى که اهل خدا هستند، توجه به خدا دارند، ورزش جسمى مى کنند و ورزش روحى، آنها در تمام مدت، اشخاصى هستند که پژمردگى در آنها نیست، افسردگى در آنها نیست و این یک نعمتى است از خداى تبارک و تعالى که خداوند نصیب همه بکند، ان شاء اللَّه.

شما نمونه باشید در کشورهاى دیگر که شماها از جمهورى اسلامى هستید. ما امروز احتیاج به این داریم که اسلام را در هر جا تقویت کنیم و در هر جا پیاده کنیم و از مملکت خودمان اسلام را به جاهاى دیگر به آن معنایى که در مملکت الآن حاصل شده است صادر کنیم و یکى از وجه صدورش همین شما جوانها هستید که در سایر کشورها مى روید و جمعیتهاى زیادى به تماشاى شما مى آیند، به تماشاى قدرتهاى شما مى آیند.

باید طورى بکنید که این جمعیتهاى زیاد را دعوت کنید عملًا به اسلام. در اعمالتان، در رفتارتان، در کردارتان طورى باشید که نمونه باشد براى جمهورى اسلامى و جمهورى اسلامى با شما به جاهاى دیگر هم ان شاء اللَّه برود.

و همه موفق و مؤید باشید و ادامه بدهید به کارتان و همان طورى که آقا خواندند و گفتند، همانطورى که در ورزشکارى دارید قدم برمى‌دارید، براى ملتتان هم قدم بردارید و این هم براى ملت است، لکن امروز احتیاجات زیادى ملت دارد، پشت جبهه، در خود جبهه و شما بازوان قدرتمند این جامعه هستید.

و ما در بین دولتهاى مرتجع و دولتهایى که مردم را مى خواهند چپاول کنند، ما در بین دولتها منزوى هستیم؛ براى اینکه آنها همه بر ضد ما هستند، لکن بین ملتها این طور نیست.

ملتها با حق اند، ملتها با چیزهایى هستند که، ارزشهایى هستند که ارزشهاى انسانى است. این دولتها هستند که بسیارى از آنها از این ارزشهاى انسانى هیچ اطلاعى ندارند.

شما هم وقتى که آنجاها مى روید با ملتها تماس دارید و ملتها به تماشاى شما مى‌آیند.

همان طورى که عرضه مى‌دارید ارزشهاى بدنى خودتان را، قدرتهاى بدنى خودتان را و براى ایران ارزش قائل مى شوید و ارزش ایران را به آنها حکایت و نمایش مى دهید، ارزشهاى اخلاقى، ارزشهاى اعمالى، ارزشهاى عقیدتى، اینها هم توسط خود شما ان شاء اللَّه در آنجاها منتشر بشود. و در اینجا هم، و ایران هم که هستید به خدمت این جامعه باشید.

جامعه ما احتیاج به جوانها دارد و خدمت جوانها. اسلام امروز احتیاج دارد به اینکه این جوانها که در اینجا هستند و زورمند هستند، قدرتمند هستند و قدرت روحى هم دارند، اینها همه کوشش کنند تا این کشور از شرّ مفسدین نجات پیدا کند. خداوند همه شما را موفق و مؤید و منصور کند و براى ما نگه دارد شما را.

و السلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته.”

(صحیفه امام، ج ۱۶، ص: ۸۰-۸۲)