پایگاه خبری شمال اصفهان:رییس جمهور گفت: اگر سربازان اندیشمند و دانشمند شما مردم ایران پای میز مذاکره نبودند، امروز ما در این نقطه نبودیم و من اینجا در حضور شما مردم غیور و فداکار و ایرانیان عزیز ساکن فرانسه اعلام می‌کنم که اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم.خبرگزاری ایسنا: رییس جمهوری […]

پایگاه خبری شمال اصفهان:رییس جمهور گفت: اگر سربازان اندیشمند و دانشمند شما مردم ایران پای میز مذاکره نبودند، امروز ما در این نقطه نبودیم و من اینجا در حضور شما مردم غیور و فداکار و ایرانیان عزیز ساکن فرانسه اعلام می‌کنم که اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم.
خبرگزاری ایسنا: رییس جمهوری با تاکید بر این که همه ایرانیان در هر کجای کشور و جهان برای پیروزی‌ها دست به دست هم دادند و همه به ایرانی بودن‌مان افتخار می‌کنیم، گفت: امروز هم ایرانیان در همه نقاط جهان دارای اندیشه بلند، فکر و نبوغ بوده و در خدمت بشریت هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در ادامه برنامه‌های سفر به فرانسه در جمع تعداد زیادی از ایرانیان مقیم این کشور، با اشاره به این که سفر به فرانسه یاد روزهای انقلاب را زنده می‌کند، گفت: ایرانیان خارج از کشور و به ویژه فرانسه نیز همراه با نهضت‌های بزرگ سده اخیر، در قرار دادن سرزمین ایران در چارچوب مردمسالاری دینی نقش موثر ایفا کرده‌اند.

روحانی با بیان اینکه همواره به معجزه اراده ملت ایران ایمان داشته‌ است، افزود: در انتخابات سال ۹۲ مردم ایران با شور و اشتیاق وصف‌ناشدنی پای صندوق آرا آمدند و هیچگاه تا امروز صندوق آرا و منتخب خود را در سخت‌ترین شرایط تنها نگذاشتند.

رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه هر کاری در دو سال و نیم گذشته در ایران انجام گرفته در سایه همت، حضور، ایثار و فداکاری ایرانیان کشور و سراسر جهان بوده است، اظهار داشت: اگر شرایط اقتصادی کنونی ما همچنان شرایط اقتصادی خرداد ۹۲ بود، امروز شاهد اقبال گسترده بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی کشورهای مختلف به ایران نبودیم و همه اینها به خاطر آن است که مردم ایران قدم به قدم با اهداف و منافع ملی خودشان همراه بودند.

روحانی تصریح کرد: اگر تیم اقتصادی این دولت نمی‌توانست معضلات اقتصادی مثل تورم، رکود و نابسامانی بازار را حل کند ما نمی‌توانستیم یک مذاکره عزتمندانه با دنیا داشته باشیم. اگر در شرایطی که منطقه ما را تروریسم تهدید می‌کرد، همه فداکاران در صحنه نبودند، آیا می‌توانستیم در مذاکرات با شش قدرت پیروز شویم؟

رییس‌جمهوری خاطرنشان ساخت: هیچکس در دنیا تردید ندارد که اگر تلاش و کمک ایران نبود، امروز نه یک گروه تروریستی، بلکه یک دولت تروریستی در کشورهای منطقه حاکم بود.

دکتر روحانی با اشاره به این که در روزهای آغازین دولت یازدهم ذخایر استراتژیک کشور نزدیک صفر بود، گفت: ما در شرایطی در مذاکرات پیروز شدیم که در همان دوران تحریم توانستیم ذخایر استراتژیک کشور را به بیش از هفت ماه برسانیم و ملت ایران توانست شرایط ثبات را به کشور بازگرداند.

رییس جمهوری در ادامه با تجلیل از تلاش شبانه روزی تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ویژه دکتر ظریف و دکتر صالحی گفت: اگر عالمان، اندیشمندان و صاحبنظران و صاحبان تجربه سیاست پشت میز مذاکره قرار نمی‌گرفتند آیا می‌توانستیم به اهداف بلندمان در مذاکرات دست یابیم؟

روحانی با بیان این که ایرانیان طی تاریخ همواره در تعامل با دیگر ملت‌ها ضمن اخذ تجارب آنها، این تجارب را به دستاوردهای برتر تبدیل کرده و به جهان عرضه می‌کردند، اظهار داشت: ایرانی علم و دانش و فرهنگ و تمدن را از دیگر ملت‌ها گرفت و آن را ارتقا داده و به جهان تحویل داد.

رییس جمهوری ادامه داد: تنها به ایران دیروز و تاریخ بلند و تمدن کهن آن افتخار نمی‌کنیم، بلکه به ایرانیان امروز هم فخر می‌کنیم که قادرند، بزرگ‌ترین افتخارات را در جهان بیافرینند. مگر این ایرانی نبود که الگوی برجام را در دنیای سیاست آفرید و مگر این ایرانی نبود که همه قطعنامه ‌ای فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل را با قدرت منطق و استدلال پشت میز مذاکره بی اثر و لغو کرد و مگر این ایرانی نبود که توانست ۱۲ قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی را یکجا ملغی اعلام کند.

دکتر روحانی با تاکید بر این که به کمک ملت ایران و با رهنمودهای رهبری اندیشمند و با انسجام ملت ایران توانستیم از تمامی حقوقمان دفاع کنیم، اظهار داشت: در مقابل کسانی که به ما می گفتند غنی سازی حق شما نیست و آن را حق انحصاری خود می‌دانستند و می‌گفتند شما به منطقه ممنوعه قدم گذاشته‌اید، نه تنها توانستیم حق غنی‌سازی را تثبیت کنیم بلکه حق تجاری سازی مواد هسته‌ای غنی سازی شده را نیز گرفتیم و به آن عمل کردیم.

رییس جمهوری گفت: ملت ایران با وحدت و اتحاد و منطق تمام تحریم‌های اقتصادی را که به ناروا در طول سال‌های گذشته به اتهام مسئله هسته‌ای بر کشور تحمیل شده بود، یکجا لغو کرد. البته اگر سربازان اندیشمند و دانشمند شما مردم ایران پای میز مذاکره نبودند، امروز ما در این نقطه نبودیم و من اینجا در حضور شما مردم غیور و فداکار و ایرانیان عزیز ساکن فرانسه اعلام می‌کنم که اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: من از وزیر غیور و با تجربه و عالم وزارت امور خارجه کشورمان و همه اعضای تیم مذاکره کننده از سازمان انرژی اتمی تا وزارت دفاع و به ویژه فداکاری‌های شهدای هسته ای تقدیر و تجلیل می کنم که اگر نبود این فداکاری ها، دشمنان می خواستند سال‌ها به بهانه پرونده ای واهی به نام پی ام دی ما را در فشار بگذارند. اما با این تلاش‌ها نتیجه آن شد که شورای حکام گفت هر آنچه در پرونده پی ام دی ادعا شده، نادرست بوده است.

رییس جمهوری اظهار داشت: البته همه این افتخارات متعلق به ایران و ایرانیان است. افتخار ما و دولت یازدهم هم این است که خدمتگزار ملت عزیز و بزرگ ایران باشیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه به اهداف سفر به ایتالیا دست یافتیم و با توجه به آغاز خوب سفر به فرانسه امیدوارم به اهداف مدنظر این سفر نیز دست یابیم، خاطرنشان ساخت: بارها گفته ایم که هدف ما در شرایط جدید و فصل نوین اقتصادی ایران، صرفا تجارت نیست، بل که با نیروی جوان تحصیلکرده جوان فراوان به دنبال سرمایه‌گذاری و جذب فناوری‌های نوین و بازار صادراتی مشترک هستیم.

دکتر روحانی در پایان گفت: با عشقی که در شما مردم به ایران اسلامی سراغ دارم، تردیدی ندارم که آینده، درخشان و روشن است و ملت ایران به همه اهداف بلندش دست خواهد یافت.